Сан Бартоло (археолошки локалитет)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Дел од натпис во Сан Бартоло.

Сан Бартоло бил мајански град кој датира од периодот од пред шпанската колонизација. Сан Бартоло се наоѓа во департманот Петен во Гватемала, североисточно од Тикал.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]