Санфурче

Од Википедија — слободната енциклопедија

Санфурш е семејно име кое особено го носи:

  • Хенри Санфурш (1775-1841), полковник на Француската империја;
  • Жан Батист Санфурш (1831-?), француски архитект[1];
  • Жан-Жозеф Санфурш, едноставно познат како Санфурш (1929-2010), француски сликар, поет, цртач и вајар[2][3][4];
  • Пјер Санфурш-Лапор (1774-1856), француски правник.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2022-03-08. Посетено на 2022-01-24.
  2. https://www.artbrut.ch/en_GB/author/sanfourche-jean-joseph
  3. https://www.ledelarge.fr/5563_artiste_SANFOURCHE_Jean-Joseph
  4. https://data.bnf.fr/fr/12698209/jean-joseph_sanfourche/

Надворешни врски[уреди | уреди извор]