Санфранциски залив (Калифорнија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Санфранцискиот залив (англиски: San Francisco Bay) е плиток естуар во Калифорнија, САД. Околината на заливот е густо населена, а трите најзначајни центри се Сан Хозе, Сан Франциско и Оукленд.