Сант Анџело д'Алифе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сант Анџело д'Алифе
општина
Comune di Sant'Angelo d'Alife
Земја Италија
Регион Кампанија
Покраина Казерта
Површина
 • Вкупна 33,9 км2
Население (декември 2004)
 • Вкупно 2.389
 • Густина 7.047.197.640.118.0/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 81017
Повик. бр. 0823

Сант Анџело д'Алифе е општина во провинцијата Казерта, Кампанија, Италија.