Сантјаго дел Коладо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сантјаго дел Коладо
Поглед кон црквата во Сантјаго дел Коладо
Поглед кон црквата во Сантјаго дел Коладо
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСантјаго дел Коладо
Површина
 • Вкупна42 км2 (16 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно260
 • Густина6,2/км2 (160/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Сантјаго дел Коладо — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.