Санто Томе де Забаркос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Санто Томе де Забаркос
Поглед кон објект во Санто Томе де Забаркос
Поглед кон објект во Санто Томе де Забаркос
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСанто Томе де Забаркос
Површина
 • Вкупна8 км2 (3 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно65[1]
 • Густина13,0/км2 (300/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Санто Томе де Забаркос — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт