Санта Марија де лос Кабалерос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Санта Марија де лос Кабалерос
Поглед кон црквата во Санта Марија де лос Кабалерос
Поглед кон црквата во Санта Марија де лос Кабалерос

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСанта Марија де лос Кабалерос
Површина
 • Вкупна22 км2 (8 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно112
 • Густина5,1/км2 (130/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Санта Марија де лос Кабалерос — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.