Санта Марија дел Кубило

Од Википедија — слободната енциклопедија
Santa María del Cubillo, Spain
CountrySpain
Autonomous communityCastile and León
ProvinceÁvila
MunicipalitySanta María del Cubillo
Површина
 • Вкупна66 км2 (25 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно314[1]
 • Густина5,9/км2 (150/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Сан Хуан де Гредос — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

20070824aldeavieja.jpg

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт