Санта Крус дел Вале

Од Википедија — слободната енциклопедија
Санта Крус дел Вале
Панорамски поглед на Санта Крус дел Вале
Панорамски поглед на Санта Крус дел Вале

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСанта Крус дел Вале
Површина
 • Вкупна15 км2 (6 ми2)
Надм. вис.&10000000000000725000000725 м
Население (2018)
 • Вкупно365[1]
 • Густина34,1/км2 (880/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Санта Крус дел Вале — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт