Сантагата Болоњезе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сантагата Болоњезе
Sant'Agata Bolognese
општина
Седиште на Ламборгини
Седиште на Ламборгини
ЗемјаИталија
РегионЕмилија-Ромања
ПокраинаБолоња (BO)
Управа
 • ГрадоначалникДаниела Окјали
Површина
 • Вкупна34 км2 (13 ми2)
Надм. вис.&1000000000000002100000021 м
Население (31 мај 2007)
 • Вкупно6.849
 • Густина200/км2 (520/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.40019
Повик. бр.051
Светец-заштитникСв. Агата Сицилиска
Мреж. местоМатична страница

Сантагата Болоњезе (италијански: Sant'Agata Bolognese) — гратче и општина во покраината Болоња, Емилија-Ромања, северна Италија. Познато е како седуште на автопроизводителот „Ламборгини“. Населението брои 6.585 жители (2007). [1]

Местото е наречено по Св. Агата Сицилискамаченичка од III век.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Светски службен весник“. Архивирано од изворникот на 2007-10-01. Посетено на 2007-02-23. (англиски)