Санкт Килијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Санкт Килијан
Место во Шлојзинген
Црквата во Санкт Килијан
Црквата во Санкт Килијан
Санкт Килијан во рамките на Германија
Санкт Килијан
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Град Шлојзинген
Место единици 5
Основни податоци
Површина 54,88 км2
Надм. височина 395 м
Население 2.713  (31 декември 2016)
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98553
Повик. бр. 036841
Портал www.gg-sankt-kilian.de
Координати 50°34′0″N 10°43′59″E / 50.56667° СГШ; 10.73306° ИГД / 50.56667; 10.73306Координати: 50°34′0″N 10°43′59″E / 50.56667° СГШ; 10.73306° ИГД / 50.56667; 10.73306

Санкт Килијан (германски: Sankt Kilian) — поранешна општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 6 јули 2018 година претставува дел од градот Шлојзинген.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓала во јужниот дел на Тириншката Шума.

Во местото Брајтенбах се вливала Фесер во Брајтенбах, која потоа се припојувала кон реката Ерле.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Во составот на општината влегувале местата:

  • Алтендамбах
  • Брајтенбах
  • Ерлау
  • Хиршбах
  • Санкт Килијан

Надворешни врски[уреди | уреди извор]