Санкт Гоар

Од Википедија — слободната енциклопедија

Санкт Гоар е град во Германија, во Рајнланд-Пфалц.

Вклучено во областа Рајна-Хунсрук. Во управување на Санкт Гоар-Обервезел. Населението е 2756 луѓе (31 декември 2010 година). Зафаќа површина од 22,93 км². Официјалниот код е 07 1 40 133. Именуван по св. Гоара.

Градот е поделен на 4 урбани области.

Атракции[уреди | уреди извор]

  • Замокот Кац

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]