Сандрин Бони

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сандрин Бони
Роден(а)Sandrine Bony
Националностфранцузинка
Алма матерУниверзитет „Пјер и Марија Кири“

Сандрин Бони-Лена - климатолог родена во Франција, која моментално е директор на Францускиот национален центар за научни истражувања на Универзитетот Сорбона, Париз.

Награди[уреди | уреди извор]

 • 2012: Наградата за меморијално предавање на Бернард Хаурвиц доделена од Американското метеоролошко друштво (AMS). [1]
 • 2017: наградата Жерар-Меги на Академијата на науките . [2] [3] [4]
 • 2017: Легија на честта. [5]
 • 2018: Сребрен медал на Францускиот национален центар за научни истражувања . [6] [7]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „PRIX & DISTINCTIONS SCIENTIFIQUES ET PÉDAGOGIQUES 2012“ (PDF). www.univ-paris-est.fr (француски). 2012.
 2. „Lauréate 2017 du prix Gérard Mégie : Sandrine Bony | Lauréats | Prix et médailles | Encourager la vie scientifique“. www.academie-sciences.fr (француски). Посетено на 1 May 2018.
 3. Académie des sciences (20 December 2017). „Lauréate 2017 du prix Gérard Mégie : Sandrine Bony“. Посетено на 1 May 2018.
 4. „Sandrine Bony | ENS“. www.ens.fr (француски). Посетено на 1 May 2018.
 5. „Ordre de la Légion d'Honneur“. Légifrance (француски).
 6. ARTIFICA. „82 nouveaux Talents du CNRS – Communiqués et dossiers de presse -CNRS“. www2.cnrs.fr (француски). Посетено на 27 April 2018.
 7. „Sandrine Bony | CNRS“. www.cnrs.fr (француски). Посетено на 28 April 2018.