Сандре-мост

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сандре-мост
Σάντρη Μοστ
Координати40°40′0.1″N 21°49′59.9″E / 40.666694° СГШ; 21.833306° ИГД / 40.666694; 21.833306Координати: 40°40′0.1″N 21°49′59.9″E / 40.666694° СГШ; 21.833306° ИГД / 40.666694; 21.833306
МестоКатраница, Кајларско, Егејска Македонија
Особености
Видлачен
Материјалкамен
Распони1
Историја
Завршенсреден век
Местоположба
Карта

Сандре-мост (грчки: Σάντρη Μοστ, Σάνδρεμος) — средновековен камен мост кај селото Катраница, Кајларско, Егејска Македонија. Се наоѓа на северозапад од урнатините на тврдината Град, на патот за селото Нови Град.

Мостот е добро зачуван и поплочен.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Πύργοι“. Χάρτης της Ελλάδος. Архивирано од изворникот на 2003-11-26. Посетено на 2 јануари 2015.
  2. „Φωτογραφίες από τους Πύργους Κοζάνης“. Το περιπλανόμενο τουατάρα. Архивирано од изворникот на 2014-12-30. Посетено на 2 јануари 2015.