Сандгерди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Сандгерди (исландски: Sandgerði) е град во западниот дел на Исланд, односно спаѓа во Јужнополуостровскиот регион, брои околу 1.700 жители и е дваесетипрви град по големина во Исланд. Градот е поврзан со копнен, воден и воздушен сообраќај. Сандгерди, заедно со уште неколку градови во земјата, се смета за еден од поважните и поголемите населени места во државата.