Сангарара (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сангарара
Sangarará
округ
Држава Перу
РегионРегион Куско
ПокраинаПокраина Акомајо
Основан23 ноември 1861
ЦентарСангарара
Управа
 • ГрадоначалникЕтберт Луна Фернандес
Површина
 • Вкупна78,29 км2 (3,023 ми2)
Надм. вис.&100000000000037630000003.763 м
Население (попис 2005)
 • Вкупно3.657
 • Густина0,47/км2 (1,2/ми2)
Часовен појасPET (UTC-5)
UBIGEO080207

Сангарара (шпан. Sangarará) е еден од седумте окрузи на покраината Акомајо во регионот Куско во Перу.[1] Центар на округот е селото Сангарара.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (шпански) Instituto Nacional de Estadística e Informática. Banco de Información Distrital Архивирано на 10 април 2008 г.. проверено на 11 април 2008

Поврзано[уреди | уреди извор]