Сана Марин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сана Марин
Марин во 2019
Лични податоци
Роден(а) Сана Мирела Марин
16 ноември 1985(1985-11-16)(38 г.)[1][2]
Хелсинки, Финска
Партија СДПФ
Сопружник Маркус Раиконен (в. 2020)
Деца 1
Установа Универзитет во Тампере

Сана Мирела Марин (родена на 16 ноември 1985 година) е финска политичарка која ја извршува функцијата премиер на Финска од 2019 година. Член e на Социјалдемократската партија на Финска (СДП), била пратеник во парламентот од 2015 година. По оставката на Анти Рине, Марин била избрана за премиер на 8 декември 2019 година. Преземајќи ја функцијата на 34-годишна возраст, таа е најмладата личност што ја извршува функцијата премиер во финската историја,[3][4] како и трет најмлад државен лидер во светот по Дритан Абазовиќ од Црна Гора и Габриел Бориќ од Чиле .

Ран живот и образование[уреди | уреди извор]

Сана Мирела Марин е родена на 16 ноември 1985 година во Хелсинки .[2][5] Таа, исто така, живеела во Еспо и Пиркала пред да се пресели во Тампере .[5]  Нејзините родители се разделиле кога таа била многу мала; семејството се соочило со финансиски проблеми, а таткото на Марин, Лаури Марин,[6] се борел со алкохолизам. Откако нејзините биолошки родители се разделиле, Марин била воспитана од нејзината мајка и партнерката на нејзината мајка.[7][8][9]

Марин дипломирала на гимназијата Пиркала во 2004 година на 19-годишна возраст.[10] Марин се приклучила на Социјалдемократската младина во 2006 година и била нејзин прв потпретседател од 2010 до 2012 година [5][11] Работела во пекарница и како касиерка додека студирала,[12] дипломирала и магистрирала административни науки на Универзитетот во Тампере .[8][12]

Рана политичка кариера[уреди | уреди извор]

Политичката кариера на Марин започнала на 20-годишна возраст, во годините по нејзиното матурирање, започнува и нејзиното учество во Социјалдемократската младина .[7][11] Таа првично неуспешно се кандидирала за советник на градскиот совет на Тампере, но била прв пат избрана на изборите во 2012 година .[5][7][13][14]

Марин била избрана за втор заменик-претседател на Социјалдемократската партија (СДП) во 2014 година.[8][15] Во 2015 година, таа била избрана во финскиот парламент како пратеник од изборната единица Пирканма .[16] Четири години подоцна, таа била реизбрана .[17] На 6 јуни 2019 година станала министерка за транспорт и врски .[15][12][18]

На 23 август 2020 година, Марин била избрана за претседател на СДП, наследувајќи го Анти Рин .[19]

Премиер на Финска[уреди | уреди извор]

Во декември 2019 година, Марин била номинирана од Социјалдемократската партија да го наследи Анти Рине како премиер на Финска,[20][21] но Рине формално останал лидер на партијата до јуни 2020 година [22][23] Со тесно гласање, Марин победила над Анти Линдман . Мнозинството од министрите во нејзиниот петпартиски кабинет се жени, броејќи 12 од 19 во времето на формирањето на владата.[24][25] Таа е трета жена шеф на влада во Финска, по Анели Јатеенмаки и Мари Кивиниеми .[13][23][26]

По нејзиниот избор од Парламентот на 34-годишна возраст, таа станува најмладиот премиер на Финска и најмладиот државен лидер во светот.

За време на глобалната пандемија на КOВИД-19 во 2020 година, кабинетот на Марин прогласил вонредна состојба во Финска за да го спречи ширењето на епидемијата .[27] Кога шведскиот премиер Стефан Лофвен не можел да присуствува на состанокот на Европскиот совет во октомври 2020 година поради погребот на неговата мајка, Марин се вклучила да ја претставува Шведска.[28] За возврат, Марин побарала од Лофвен да ја претставува Финска на состанокот на Советот подоцна истиот месец.[29]

Во новогодишното обраќање на почетокот на 2022 година, Марин изјавила дека Финска има право да се приклучи на НАТО доколку сака и треба да ја разгледа оваа опција. Оваа акција предизвикала негативна реакција кај руските медиуми, а некои медиуми пишуваат дека „Москва била прободена во грб“.[30][31] Во февруари, по руската инвазија на Украина во 2022 година, Марин го коментирала потенцијалното членство на Финска, истакнувајќи: „Сега е јасно и дека дебатата за членството во НАТО во Финска ќе се промени“, истовремено истакнувајќи дека за финската апликација во НАТО ќе бара широко распространета политичка и јавна поддршка.[32]

На 4 март 2022 година, претседателот на Финска Саули Нинисто го посетил Вашингтон за да се сретне со претседателот Џо Бајден и со голем број други американски политичари и безбедносен персонал. На прес-конференција за финските медиуми, Ниинисто изјавил дека на средбата претседателите разговарале за руската инвазија на Украина и нејзиното влијание врз европската и финската безбедност. Понатаму, тие се согласиле за продлабочување на финско-американската безбедносна соработка и билатералните односи.[33] На 12 мај 2022 година, десет недели по почетокот на инвазијата, претседателот Ниинисто и премиерот Марин во заедничка изјава изјавиле дека „Финска мора да аплицира за членство во НАТО без одлагање“, бидејќи таквото членство „ќе ја зајакне безбедноста на Финска“.[34]

На 15 мај, Ниинисто и Марин објавиле дека Финска ќе поднесе барање за членство во НАТО, а на 17 мај финскиот парламент го одобрил предлогот 188-8.[35] На 26 мај, Марин заминала во Киев на покана на украинскиот премиер Денис Шмихал, каде се сретнала со претседателот Володимир Зеленски и ги посетила градовите Ирпин и Буча разурнати од војната.[36]

Марин и шведската премиерка Магдалена Андерсон зборуваат за потенцијалните членства во НАТО на Финска и Шведска во пролетта 2022 година.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Во јануари 2018 година, Марин и нејзиниот вереник Маркус Раиконен ја добиле ќерката Ема.[37][38][39] Во август 2020 година, Марин и Раиконен, се венчале во официјалната резиденција на премиерот, Кесаранта .[38][40] Тие живеат во областа Калева во Тампере,[5] но за време на пандемијата од КOВИД-19, тие престојувале во Кесаранта.[38] Марин има изјавено дека, доколку има избор, би се преселила на село.[41]

Марин е вегетаријанец.[42]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Sanna Marin“. Britannica. Посетено на 16 November 2021.
 2. 2,0 2,1 Specia, Megan (10 December 2019). „Who is Sanna Marin, Finland's 34-Year-Old Prime Minister?“. The New York Times. Посетено на 8 February 2020.
 3. „Pääministerien ikä nimitettäessä“. Valtioneuvosto (фински). Архивирано од изворникот на 2021-10-19. Посетено на 2021-10-19.
 4. „Prime Minister's age on the date of appointment“. Valtioneuvosto. Архивирано од изворникот на 2022-11-08. Посетено на 2021-12-07.
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 Marin, Sanna (19 December 2019). „Kuka Sanna? ja Ansioluettelo“ ["Sanna who?" and "Resume"]. SannaMarin.net (self-published autobiography). Архивирано од изворникот на 19 December 2019. Посетено на 4 February 2020. Koulutukseltani olen hallintotieteiden maisteri Tampereen yliopistosta. Ylioppilaaksi kirjoitin Pirkkalan yhteislukiosta vuonna 2004. / Asumme mieheni Markuksen ja kaksivuotiaan tyttäremme Emman kanssa Tampereella Kalevan kaupunginosassa. ... / Juureni löytyvät neljän kunnan alueelta. Olen syntynyt Helsingissä, asunut Espoossa, veittänyt kasvu- ja kouluvuoteni Pirkkalassa ja vihdoin kotiutunut Tampereelle. [I hold a Master of Administrative Sciences from the University of Tampere. I was a student and graduated from Pirkkala High School in 2004. / I live with my husband, Markus, and our two year old daughter, Emma, in the Kaleva district of Tampere. ... / My roots are in four municipalities. I was born in Helsinki, lived in Espoo, spent my years growing up and in school in Pirkkala, and finally settled in Tampere.]
 6. „The father of Prime Minister Sanna Marini is dead“. Teller Report. 2 July 2020. Посетено на 2 July 2020.
 7. 7,0 7,1 7,2 Greenall, Robert (9 December 2019). „Sanna Marin: The rising star set to lead Finland's 5.5 million“. BBC News. Посетено на 9 December 2019.
 8. 8,0 8,1 8,2 Burtsov, Petri; Heikkilä, Melissa (12 December 2019). „Comrades, meet Finland's new PM“. Politico. Посетено на 13 December 2019.
 9. Sandelius, Ninni (January 2018). „Sanna Marin: "Juurettomuus pakottaa minut katsomaan tulevaan". Eeva (фински). Посетено на 17 October 2020.
 10. Esfandiari, Sahar (9 December 2019). „The rapid rise of Sanna Marin, the 34-year-old Finnish woman set to become the youngest serving world leader“. Business Insider. Посетено на 9 December 2019.
 11. 11,0 11,1 Hemmilä, Ilkka (18 May 2018). „SDP:n uraohjus nousi 10 vuodessa Pirkanmaan ääniharavaksi – Sanna Marin haluaa ravistella puolueita“. Maaseudun Tulevaisuus (фински). Посетено на 10 December 2019.
 12. 12,0 12,1 12,2 O'Connor, Philip (14 December 2019). „How did Finland's Sanna Marin become the world's youngest prime minister?“. The Irish Times. Посетено на 8 February 2020.
 13. 13,0 13,1 Henley, Jon (9 December 2019). „Finland anoints Sanna Marin, 34, as world's youngest-serving prime minister“. The Guardian. Посетено на 9 December 2019.
 14. Candidates elected Tampere Ministry of Justice of Finland.
 15. 15,0 15,1 Marin, Saana ja Eduskunta Henkilöstö [and Parliament Staff] (4 February 2020). „Kansanedustajat [The MPs] > Sanna Marin“. Eduskunta.fi (professional autobiography) (фински). Helsinki, FI: Suomen Eduskunta [Parliament of Finland]. Посетено на 4 February 2020.
 16. „Electoral district of Pirkanmaa“. Ministry of Justice of Finland. Посетено на 10 January 2017.
 17. „Valitut“. tulospalvelu.vaalit.fi. Посетено на 3 December 2019.
 18. „Finnish minister, 34, to be world's youngest PM“. BBC News. 9 December 2019. Посетено на 9 December 2019.
 19. Hakahuhta, Ari (23 August 2020). „Queenin "Älä pysäytä minua nyt" soi salissa, liikuttunut Sanna Marin: "Teidän ansiosta ja teidän vuoksenne" – Yle seuraa SDP:n kokousta“. Yle Uutiset (фински). Посетено на 23 August 2020.
 20. SDP on valinnut: Sanna Marinista tulee Suomen seuraava pääministeri – suora lähetys menossa, Yle seuraa hetki hetkeltä Yle 8 December 2019
 21. Virki, Tarmo (8 December 2019). „Finland's Social Democrats name Marin to be youngest ever prime minister“. Reuters. Посетено на 9 December 2019.
 22. Teivainen, Aleksi (9 December 2019). „Social Democrats selects Marin as its candidate to succeed Rinne“. Helsinki Times. Посетено на 9 December 2019.
 23. 23,0 23,1 Lemola, Johanna; Specia, Megan (9 December 2019). „Sanna Marin of Finland to Become World's Youngest Prime Minister“. The New York Times. ISSN 0362-4331. Посетено на 10 December 2019.
 24. Pohjanpalo, Kati; Laikola, Leo (9 December 2019). 'I've proven my abilities': Finland's Sanna Marin becomes the world's youngest prime minister“. National Post. Посетено на 9 December 2019.
 25. Manzanaro, Sofia Sanchez (9 December 2019). „Finland's Sanna Marin becomes the world's youngest Prime Minister“. Euronews. Посетено на 9 December 2019.
 26. Al Jazeera and News Agencies (9 December 2019). „Finland: Sanna Marin to Become World's Youngest PM at 34“. Al Jazeera. Посетено на 4 February 2020.
 27. Teivainen, Aleksi (1 April 2020). „Poll: Social Democrats overtakes Finns Party as most popular party in Finland“. Helsinki Times. Посетено на 2 April 2020.
 28. Heikkilä, Melissa (29 September 2020). „Finland's Sanna Marin to represent Sweden at EU summit“. Politico. Посетено на 15 May 2022.
 29. Heikkilä, Melissa (16 October 2020). „Finnish PM Sanna Marin leaves EU summit as coronavirus precaution“. Politico. Посетено на 15 May 2022.
 30. „Kremlin propagandakoneisto keksi tavan iskeä Niinistön ja Marinin Nato-puheisiin: "Moskova sai puukoniskun selkäänsä". Ilta-Sanomat (фински). 4 January 2022. Посетено на 9 January 2022.
 31. Himanen, Jari (3 January 2022). „Näin Venäjällä reagoitiin Niinistön ja Marinin Nato-lausuntoihin – tutkija: sävy on sopimaton“. Iltalehti (фински). Посетено на 9 January 2022.
 32. „Finnish President: Putin's mask comes off, showing "cold face of war". Yle. 24 February 2022. Посетено на 26 February 2022.
 33. „Niinistö on White House visit: "Well, we don't usually start wars". Yle (англиски). 4 March 2022. Посетено на 5 March 2022.
 34. Niinistö, Sauli; Marin, Sanna (12 May 2022). „Joint statement by the President of the Republic and Prime Minister of Finland on Finland's NATO membership“. President of the Repuublic of Finland. Посетено на 15 May 2022.
 35. „Finland's Parliament approves NATO membership application“. Deutsche Welle. 17 May 2022. Посетено на 17 May 2022.
 36. „President of Ukraine held a meeting with the Prime Minister of Finland“. president.gov.ua. 26 May 2022.
 37. Matson-Mäkelä, Kirsi (31 January 2019). „Kansanedustaja Sanna Marinille syntyi vauva“. Yle Uutiset (фински). Посетено на 3 December 2019.
 38. 38,0 38,1 38,2 Kale, Sirin (31 March 2020). „Sanna Marin, The Youngest Female Prime Minister In The World, Talks Sexism, Imposter Syndrome, and Sustainability“. Vogue. Посетено на 5 April 2020.
 39. Avins, Jenni (9 December 2019). „Finland's Sanna Marin, 34, will be the world's youngest sitting prime minister“. Quartz. Посетено на 10 December 2019.
 40. Cruse, Ellena (2 August 2020). „Finnish Prime Minister Sanna Marin marries long-time love at intimate ceremony“. Evening Standard. Посетено на 2 August 2020.
 41. Mansikkamäki, Eija (30 October 2020). „Pääministeri Marin haluaisi muuttaa maalle – esteenä yksi henkilö: "Jatkan keskustelua". Maaseudun Tulevaisuus (фински). Посетено на 19 October 2021.
 42. Nurmi, Lauri (23 December 2019). „Aatteen nainen“ [A woman of ideals]. Satakunnan Kansa (фински). Архивирано од изворникот на 2019-12-24. Посетено на 4 January 2020.