Санахин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Санахин
Սանահին
*
Светско наследство на УНЕСКО

Amenaprkich (Holy Redeemer) church
Држава  Ерменија
Тип
Критериуми ii, iv
Навод 777
Регион** Европа
Записно минато
Запис 1996  (20то заседание)
Продолжетоци 2000
* Име според официјален запис на списокот.
** Регион според класификацијата на УНЕСКО.

Санахин (ерменски: Սանահին) е некогашно село, а денес дел од градот Алаверди во Северна Ерменија. Тоа е познато по манастирот кој бил основан во 10 век, а во 1996 година бил вклучен во списокот на УНЕСКО.