Самјуел Колт

Од Википедија — слободната енциклопедија

Предлошка:Биографија Самуел Колт (англиски: Samuel Colt) е роден во Хартфорд, 19 јули 1814 година, а починал во Хартфорд, 10 Јануари 1862 година; Американски изумител, кој го создал револверот и ја основал компанијата Колт<a href="https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D0%BB%D1%82_%D0%A4%D0%B0%D1%98%D1%80%D0%B0%D1%80%D0%BC%D1%81" rel="mw:ExtLink" title="Колт Фајрармс" class="new cx-link" data-linkid="40">Фајрармс</a> Компанија за Огнено оружје .[1][2][3]

Фотографија од Самјуел Колт

 

Врски[уреди | уреди извор]

  1. „Samuel Colt“. HISTORY. Посетено на 20. 1. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)(англиски)
  2. „Death of Samuel Colt“. History Today. Посетено на 20. 1. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)(англиски)
  3. „Samuel Colt (1814-1862)“. Find A Grave Memorial. Посетено на 20. 1. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)(англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]