Самурај Џек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Самурај Џек
Samurai Jack logo.png
Жанр
Создадена одГенди Тартаковски
Напишана од
 • Генди Тартаковски
 • Брајан Ендрус
 • Брајан Ларсен
 • Крис Рекарди
 • Дарик Бахман
 • Чарли Бин
 • Пол Рудиш
 • Арон Спрингер
 • Крис Мичел
 • Ерик Виз
Режирана од
Гласови на
 • Фил Ламар (Самурај Џек)
 • Мако (Аку; сезони 1–4)
 • Грег Болдвин (Аку; сезона 5)
Тематски композитор
 • Вил Адамс
 • Џорџ Пајон
 • Тајлер Бејтс (сезона 5)
Воведна тема„Самурај Џек“ (сезони 1–4)
Завршна тема„Самурај Џек“
Композитор(и)
 • Џејмс Л. Венабл (сезони 1–4)
 • Тајлер Бејтс
 • Joan Хигинботом
 • Дитер Хартман (сезона 5)
 • Пол Динлетир (дополнителна музика, сезони 1–4)
Земја на потекло САД
Првичен јазиканглиски
Бр. на сезони5
Бр. на епизоди62 (список на епизоди)
Продукција
Извршен продуцент(и)
 • Генди Тартаковски
 • за Cartoon Network (сезони 1–4):
 • Мајк Лазо
 • Линда Сименски
 • за Cartoon Network Studios (сезона 5):
 • Брајан А. Милер
 • Џенифер Пелфри
 • Роб Сорчер
 • за Williams Street (сезона 5):
 • Кит Крофорд
 • Мајк Лазо
Продуцент(и)
 • Генди Тартаковски
 • Дана Ритчи (соработник продуцент, сезони 1–4 )
 • Кели Круз (надзорен продуцент, сезона 5)
Времетраење22 минути[5]
Продукциска куќа
 • Cartoon Network Studios
 • Cartoon Network Productions (сезони 1–4)
 • Williams Street (сезона 5)
ДистрибутерВарнер брос
Прикажување
Првична мрежа
Сликов формат
Првично прикажување10 август 2001 – 20 мај 2017
Надворешни врски
Мрежна страницаadultswim.com/videos/samurai-jack

Самурај Џек (англиски: Samurai Jack) — американска анимирана серија во продукција на „Картун нетворк“, и во режија на Генди Тартаковски, која се емитувала на овој канал од 2001 до 2004 година, а потоа — 13 години подоцна — серијата се продолжила, додавајќи како продолжение 5-та сезона, составена од 10 епизоди. Серијата првично била прикажана на 10 август 2001 година, а последно прикажана на 20 мај 2017 година. Се издвојува од низа слични проекти кои се со многу детална анимација и со кинематографски стил. Цртаниот филм е нацртан со помош на флеш-анимација.

„Самурај Џек“ им бил ставен на располагање на жителите на САД преку мрежното место „Toonami Jetstream. Серијата била прекината во 2004 година, но шоуто не било официјално откажано. Тартаковски планирал да режира игран филм, но последователно на 2 декември 2015 година, тој го објавил продолжението на анимираната серија во форма на петта сезона — во продукција на „Adult Swim“.[6]

Титуларниот лик „Џек“ е неименуван јапонски самурајски принц кој поседува мистична катана способна да пресече буквално сè. Тој тргнува да ја ослободи својата империја откако неа ќе ја заземе злобниот демон познат како Аку. Во битката што ја следи Џек со Аку, токму кога Џек е пред справување со последниот удар, Аку го испраќа самурајот напред со времето во дистописката иднина управувана од тиранскиот демон. Џек бара да се врати во своето време и да го победи Аку пред да може да го заземе светот. Потрагата на Џек за начин на враќање во сопствениот временски период ја надминува контролата на Аку, но напорите на Џек се во голема мерка залудни поради тоа што патот назад кон неговиот дом завршува надвор од неговиот дофат.

Содржина[уреди | уреди извор]

Творецот на „Самурај Џек“, Генди Тартаковски

Монологот на Аку[уреди | уреди извор]

Одамна, во некоја далечна земја, јас, Аку, моќниот Господар на темнината, испуштив неискажливо зло. Но, еден луд самурај поседувајќи волшебен меч проба да ми се спротистави! Пред да успее да го зададе последниот удар, успеав да отворам временски портал и да го испратам во иднината, каде што моето зло е закон! Сега будалата бара начин да се врати во минатото, и да ја поправи иднината што е Аку!

Заплет[уреди | уреди извор]

XVI век, Феудална Јапонија. Злобниот демон по име Аку го напаѓа главниот град на Јапонија, уништувајќи сè што му се наоѓа на патот. Императорот моли три бога (Ра, Один и Рама) со мистичен дар да направат волшебна катана, обдарена со моќ на доброто. Императорот се бори со Аку, кој може да се преобрази во различни животни, и како резултат на тоа, силите на доброто го победуваат злото. Аку оди на планина и таму се претвора во камен, а младиот император станува водач на сите самураи.[7]

По осум години, за време на затемнувањето на Сонцето, Аку повторно се издига од каменот. Во тоа време, императорот е стар, тој има мал син, исто така ветувачки самурај, кој ќе стане познат како Самурај Џек. Аку повторно ја напаѓа нивната татковина, заробувајќи го императорот на самураите. Сепак, неговата сопруга и синот се спасени. Момчето плови далеку на брод од неговата мајка, која го држи волшебниот, мистичен меч.[8]

Наследникот патува низ целиот свет, запознавајќи вешти занаетчии и староседелци. Со нив тој ја учи уметноста на коњаницата, употребата на оружје, џудо, грчко-римско борење, кунг-фу и други воени вештини. И така, новиот самурај се враќа во својата татковина, која е во моќта на Аку. Таму се сретнува со неговата мајка (која е сега стара), и таа му го дава волшебниот меч. Тој ги ослободува својот татко и другите поробени луѓе. Потоа храбро се бори против Аку. Самиот демон се обидува да се реинкарнира во разни суштества, но не може да му одолее на силен воин. И така, кога младиот самурај ќе го крене мечот за смртоносен удар, Аку отвора портал на времето и го испраќа својот непријател во иднината — 25.000 години напред. Сега самурајот, кој мештаните го нарекуваат Џек, треба да најде начин наназад да ја поправи иднината, и да го уништи Аку.[9][10]

Поминаа педесет години. Но... не стареам. Времето веќе нема ефект врз мене. Сепак, страдањата продолжуваат. Зафатот на Аку го задушува минатото, сегашноста и иднината. Повеќе нема надеж. Морам да се вратам назад. Назад во минатото. Самурај Џек!

Поминуваат педесет години од настаните во оригиналната серија, за време на кои патува Џек во иднина. Изгубена надеж и мачен од халуцинациите на неговите родители, неговата империја и мистериозната фигура на самурај на коњ — тој е на работ на лудило. Во меѓувреме, седум девојчиња се воспитани и обучени од раѓање да станат ќерки на Аку и тим елитни атентатори со единствена цел да го убијат Самурај Џек. Во текот на петтата сезона, Самурај Џек ќе мора да се бори со ќерките на Аку, да стекне нов сојузник, да ја врати изгубената волшебна катана, да се сретне со самиот Аку и да се врати во минатото, да ги надмине своите сомнежи и стравови и да се бори за својот живот.[11]

Опкружување[уреди | уреди извор]

Ретрофутуристичкиот свет е населен со разни жители како што се роботи, вонземјани, животни кои зборуваат, чудовишта, магични суштества, богови, па дури и Шкотланѓанец кој поседува маѓепсан меч. Областите може да имаат напредна технологија како летачки автомобили, додека други личат на античко време или индустриски услови. Уште повеќе, Аку донел вонземјани од други планети да ја населуваат Земјата, истовремено уништувајќи им ја можноста за живеење на другите планети. Криминалците и бегалците од сите видови и / или форми се многу чести на земјата на Аку. Митолошките и натприродните суштества редовно се појавуваат и коегзистираат меѓу технолошки-напредните жители.

Сепак, планетата е тешко урбанизирана и има голем број епизоди што се случуваат во ненаселени области во светот, како што се шумите, џунглите и планините, кои останале во голема мерка недопрени дури и кога Аку го започнал своето освојување и владеење над секое чувствително суштество.[12][13][14] Постојат дури и неколку заедници кои не биле погодени од доминацијата на Аку, како што се шаолинските монаси, кои успеале да го сокријат и задржат својот број на тајно место надвор од опсегот на навидум сезнајниот поглед на Аку.[15]

Епизоди[уреди | уреди извор]

Сезона Епизоди Датуми на објавување Канал
Почнала Завршила
1 13 10 август 2001 3 декември 2001 Картун нетворк
2 13 1 март 2002 11 октомври 2002
3 13 18 октомври 2002 26 август 2003
4 13 14 јуни 2003 25 септември 2004
5 10 11 март 2017 20 мај 2017 Адалт свим

Ликови[уреди | уреди извор]

Самурај Џек[уреди | уреди извор]

Самурај Џек — главниот лик на цртаниот филм, принцот и престолонаследникот. Студирал со наставници од целиот свет. Тој поседува волшебен меч наследен од неговиот татко. Во петтата сезона, тој го изгубил, а подоцна го вратил волшебниот меч назад. И покрај неговиот изглед, создаден од „аголна“ анимација, самиот Џек е шармантен, праведен, паметен, љубезен, како и неговите родители, а тивките епизоди со него се беспрекорни. Понекогаш не му требаат зборови. Џек секогаш постапува како што му вели срцето и секогаш им помага на сите. Во финалето на серијата, тој се враќа на денот кога Аку го испратил во иднината и целосно го искоренува демонот. Понатамошната судбина на Самурај Џек е непозната. Во глас на Фил Ламар.

Аку[уреди | уреди извор]

Аку (јапонски: 悪 „Зло“) — главниот антагонист во цртаниот филм, но не лишен од шарм. Искористувајќи го фактот дека Џек исчезнал, тој го поробил светот, станувајќи божество на некои што живеат во Универзумот, со цел потоа да ги пороби сите светови и галаксии. Злобен демон кој претходно бил поразен од таткото на Самурај Џек. Аку е силен во вештерството: тој знае како да се трансформира во различни животни, антропоморфни суштества, па дури и луѓе (сепак, ова е само една од многуте суперсили на ликот). Аку е интересен и за гледачот затоа што тој, за разлика од некои негативци, станува помудар со текот на годините. Ако последен пат бил поразен со волшебен меч, вториот пат нема да го дозволи тоа. По педесет години, Аку ги уништува сите постојни портали, така што самурајот никогаш нема да се врати во минатото, чекајќи го моментот кога Џек ќе умре од старост. Но, сфаќајќи дека неговиот непријател Џек веќе не старее и нивните конфронтации ќе станат вечни, Аку комуницира со неговиот колега — психотерапевт. Иако пораснал помек за педесет години, тој не е одбивен во справувањето со бунтовниците со цел да излезе од својата депресија, во епизодата пет од петтата сезона. Во епизода девет, тој потврдил дека е биолошки татко на Аши и нејзините сестри. Во финалето на серијата, тој ја дочекува својата судбина во рацете на Џек, кој се враќа од иднината и го уништува демонот еднаш засекогаш. Во глас на Мако (сезони 1-4) и Грег Болдвин (5-та сезона).

Шкотланѓанецот[уреди | уреди извор]

Шкотланѓанецот (†) — најдобриот пријател на Џек. Голем, висок, црвенокос човек со непропорционално мали нозе, од кои едната била заменета со мал митралез. Тој првпат го сретнал Џек на многу долг висечки мост, каде ги бркале платеници. Отпрвин тие биле непријатели, но по повеќедневни борби, сфатиле дека имаат исти цели — да преживеат и да го уништат Аку. По педесет години, се чини дека тој значително се променил (за разлика од Џек) по изглед. Тој има бела коса со бела брада, каде што две мали плетенки се плетени во долната област и, во средината, долга плетенка. Тој ја сменил белата кошула за сива и носи карирана лепенка на десното око. Што се однесува до неговиот арсенал, Шкотланѓанецот го зачувал својот магичен меч, и го заменил митралезот со еден мал топ, во функција на понов митралез со големи куршуми на левата нога во инвалидската количка што служи за поддршка на ногата. Во текот на изминатите педесет години, тој не губел време. Тој има многу ќерки (околу сто), роднини и посвоени, кои ги воспитува како воини за идната битка со Аку. Во петтата епизода од петтата сезона, тој е убиен од зраците од очите на Аку, но воскреснува како дух поради келтската магија во неговиот волшебен меч. Во следните епизоди од петтата сезона, тој и неговите ќерки ќе соберат нова војска и ќе го пронајдат Џек со цел конечно да стават крај на „големото дете“ — Аку. Во финалето на серијата, тој учествува во спасувачката операција за Џек со неговите ќерки. Во глас на Џон Димаџо.

Императорот[уреди | уреди извор]

Императорот — татко на Самурај Џек. Тој е оригиналниот сопственик на волшебната катана што ја благословиле трите бога — Один, Ра и Рама. Императорот е шармантна, интелигентна, љубезна, милостива и весела личност. Неговиот живот е поделен на три периоди: прво — кога бил млад и го поразил Аку; вториот — кога го добил синот Џек и кога Аку повторно ги нападнал; и третиот — кога Аку владее со светот, и тој понизно се покорува за да го чека Џек. На финалето, тој е горд на својот син и е присутен на неговата венчавка. Во глас на Саб Шимоно.

Императорката[уреди | уреди извор]

Императорката — сопруга на Императорот и мајка на Самурај Џек. Таа го одвела Џек од нивниот роден град кога Аку го уништил откако избегал од планината. Кога Џек се вратил после патувањето низ светот, таа му го дала мечот, знаејќи дека сега е спремен да го уништи демонот. Императорката е кревка и љубезна, но и храбра и мудра на свој начин. Токму таа го спасила својот син од Аку. На финалето со нејзиниот сопруг, таа е горда на својот син и присуствува на неговата венчавка. Во глас на Лорен Том.

Ќерките на Аку[уреди | уреди извор]

Ќерките на Аку — група од седум женски хибриди кои се родени и израснати од страна на Првата Свештеничка (нивната мајка) со единствена цел да го убијат Самурај Џек. Тие биле дел од Акуевата секта и се појавиле целосно во првите три епизоди од сезона пет. Во епизода шест се покажало дека тие не биле во одела, туку всушност биле голи. Од детството, нивната кожа станала темна поради, веројатно, јаглен или катран. Во епизода пет, било потврдено дека тие навистина се ќерки на Аку; нивната мајка ја испила суштината на Аку што ја оставил тој во чашата, и родила седум ќерки:

Аши[уреди | уреди извор]

Аши (†) — една од главните хероини на петтата сезона, поранешниот водач на Акуевите ќерки, најстарата ќерка на Првата Свештеничка и самиот Аку. Таа паднала во бездна кога Џек го ослободил ланецот што го држела на крајот од епизода три. Била спасена од Џек. Одбила да го убие на крајот од епизода четири поради нејзините спротивставени чувства за Џек и неговата цел да го направи светот подобро место. Во понатамошните епизоди од 5-та сезона, таа ќе стане добар сојузник и помагател на Џек. Во епизода шест, таа го мие црнилото на кожата, ја менува својата фризура и создава костум од зеленило, станувајќи убава девојка. На крајот од епизода осум, таа ги покажува своите чувства кон Џек и се вљубува во него. Во епизода девет, таа била под контрола на внатрешниот глас на Аку, со што повторно станала непријател на Џек. Во финалето на серијата, таа му помага на Џек да патува низ времето, така што конечно ќе го уништи Аку. Но, поради привремен парадокс за време на нејзината венчавка, таа паѓа, се збогува со Џек и исчезнува засекогаш (во видеоиграта „Самурај Џек: Битка низ времето“, откако Џек ја пушта бубамарата, Аши се враќа, но не и во серијата). Во глас на Тара Стронг.

Ами[уреди | уреди извор]

Ами (†) — една од ќерките на Аку, која била вооружена со катана. Таа била убиена од Џек, сечејќи ѝ го грлото со нејзината сопствена катана во епизода два од сезона пет. Во глас на Кери Валгрен.

Аки[уреди | уреди извор]

Аки (†) — една од ќерките на Аку, која била вооружена со ланец. Таа била убиена за време на изненадувачкиот напад на Џек со копје во епизода три. Во глас на Кери Валгрен.

Ари[уреди | уреди извор]

Ари (†) — една од ќерките на Аку, која била вооружена со две саиси. Таа била убиена кога Џек ја заковал со копје што првично било фрлено кон Аши во епизода три.

Ани[уреди | уреди извор]

Ани (†) — една од ќерките на Аку, која била вооружена со канабo (самурајско копје). Таа е убиена за време на борба со Џек, кој ја фрлил и ја забодел со кама во епизода три.

Ави[уреди | уреди извор]

Ави (†) — една од ќерките на Аку која била вооружена со две ками. Таа била нокаутирана со еден удар на Џек и паднала во бездна, за време на нападот врз трупецот. Во глас на Тара Стронг.

Али[уреди | уреди извор]

Али (†) — една од ќерките на Аку, која била вооружена со нагината. Таа била убиена кога Џек го избегнал нејзиниот напад, ја фатил за рамената и ја исфрлил од трупецот во бездната.[16]

Награди[уреди | уреди извор]

Серијата освоила 4 Еми-награди:

 • Во 2003 година Скот Вилс за епизодата XXXII „Џек и патувањето по самовилните суштества“
 • Во 2003 година Дан Крол за епизодата XXV „Џек и Спартанците“
 • Во 2004 година Генди Тартаковски за епизодата XXXVII „Раѓањето на злото“
 • Во 2005 година Брајан Ендрус за епизодата XLIX „4 сезони на смрт“

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Samurai Jack“. TV Guide. Архивирано од изворникот March 21, 2021. Посетено на March 21, 2021.
 2. Time Warner (12 јуни 2002). "Samurai Jack Wins the Award For World's Best anime at International Animated Film Festival". Соопштение за печат.
 3. Kohn, Eric (March 1, 2017). 'Samurai Jack' Review: Adult Swim Resurrects the Best Samurai of the 21st Century, and It's Already an Action-Packed Masterpiece“. IndieWire. Архивирано од изворникот March 31, 2017. Посетено на March 31, 2017.
 4. Robinson, Tasha (March 10, 2017). „Genndy Tartakovsky on Reviving Samurai Jack: 'I Was out of Shape for Working This Hard Again'. The Verge. Архивирано од изворникот April 2, 2017. Посетено на March 31, 2017.
 5. Polo, Susana (March 2, 2017). „Samurai Jack: The essential episodes“. Polygon. Архивирано од изворникот March 21, 2021. Посетено на March 21, 2021.
 6. Audrey Browning (23.01.2017). 'Samurai Jack' reboot finally gets a premiere date on Adult Swim“. The Daily Dot (англиски). Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 7. "I – The Beginning". Samurai Jack. Cartoon Network.
 8. "C". Samurai Jack. Cartoon Network. Event occurs at 7 minutes.
 9. "CI". Samurai Jack. Cartoon Network. 2017-05-20.
 10. "XXX – Jack and the Zombies". Samurai Jack. Cartoon Network. 2002-10-25.
 11. „Samurai Jack Season 5: Story Recap & Ending Explained“. ScreenRant (англиски). 2019-05-06. Посетено на 2021-04-17.
 12. "XXXIII - Jack and the Annoying Creature". Samurai Jack. Cartoon Network. 2003-05-03.
 13. "XX – Jack and the Monks". Samurai Jack. Cartoon Network. 2002-04-12.
 14. "VII – Jack and the Three Blind Archers". Samurai Jack. Cartoon Network. 2001-08-20.
 15. "XXXVI – Jack, the Monks, and the Ancient Master's Son". Samurai Jack. Cartoon Network. 2003-05-31.
 16. „Characters“. Samurai Jack Wiki (англиски). Посетено на 2021-05-16.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: