Самрак на будалите

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Самрак на будалите е расказ од Џери Штал, објавен во збирката „Кокаински хроники“, во 2010 година, во издание на „Темплум“. Преводот на македонски јазик е дело на Владимир Петревски.

Содржина[уреди | уреди извор]

Дејството на расказот се одвива во 1980 година. Сузи е стара жена која продава и употребува кокаин, но тоа го прави на многу посебен начин. Таа живее со цимерот Сидни, кој цело време е дрогиран и која со години не излегол од својата соба. Кај Сузи доаѓа еден зависник од дрога и таа му ветува дека бесплатно ќе му даде едне грам кокаин, ако тој и помогне да се издрогира. Неговата задача е да стави кокаин во една сламка и да го дува во анусот на Сузи.[1]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Џери Штал, „Самрак на будалите“, во: Гери Филипс и Џери Tервалон (уредници), Кокаински хроники, Темплум, Скопје, 2010, стр. 44-55.