Самотија (ТВ-филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Самотија“
РежисерБранко Гапо
СценаристЈордан Добрески
Бранко Гапо
НастапуваатНада Гешовска
Тодорка Кондова
Шишман Ангеловски
Софија Гогова
Жанрдрама
МузикаРисто Аврамовски
КинематографијаПеро Стојановски
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1981
Времетраење64 минути
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

„Самотија“ - македонски телевизиски филм од 1981 година. Го режирал Бранко Гапо, а сценариото го напишале Јордан Добрески и Бранко Гапо.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Нада Гешовска Трпена
Тодорка Кондова Миљана
Шишман Ангеловски Клисар
Софија Гогова

Надворешни врски[уреди | уреди извор]