Самопортрет (Тинторето)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Автопортрет
УметникТинторето Уреди на Википодатоците
Годинаок. 1588
Медиуммаслени бои, платно
Димензии62.5 cм (24.6 ин) × 52 cм (20 ин)
МестоположбаСала на државите, Франција Уредете го ова на Википодатоците
ЗбиркаОдделение за сликарство на Лувр Уреди на Википодатоците
Пристапен бројINV 572 Уреди на Википодатоците
ИдентификувачиJoconde-назнака: 000PE027102

Самопортрет ― самопортрет на Тинторето, кој датира од околу 1588 година. Бил купен за Марија Антоанета со Замокот де Сен-Клауд во 1785 година. Сега се наоѓа во Лувр, во Париз.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Тинторето