Самоански јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Самоански јазици
Географска
распространетост:
Полинезија
Класификација:австронезиски
Гранки:

Самоанските јазици сочинуваат подгрупа на полинезиските јазици. Оваа група ги опфаќа јазиците во Самоа, Тувалу, Американска Самоа, Токелау, Валис и Футуна, Нова Каледонија, Соломони, Вануату, Папуа Нова Гвинеја и Микронезија.

Јазици[уреди | уреди извор]

Според Ethnologue, самоанските јазици се[1]:

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]