Само

Од Википедија — слободната енциклопедија
Само
Rex Sclavorum ("Словенски крал")
Претпоставен мурал на Само во Моравската ротунда
На престол623–658
Роден(а)ок. 600
Починал(а)ок. 658

Само (ок. 600ок. 658) го основал првиот евидентиран политички сојуз на словенските племиња, познат како Самоово царство (царство, кралство, или племенски сојуз), кој се протегал од Шлезија до денешна Словенија, кој што владеел од 623 до неговата смрт до 658. Според Фредегариј, единствениот извор од тоа време, Само бил франкиски трговец[1] кој обединил неколку словенски племиња против разбојничките напади од околните Авари, покажувајќи таква храброст и командни вештини во битката што бил избран за „словенски крал“ (латински: rex Sclavorum).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lexikon des Mittelalters. Verlag J.B. Metzler, Vol. 7, cols 1342-1343