Самбрвил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Самбрвил
Sambreville
Sambveye
Црквата Св. Виктор во Самбрвил
Општинско знаме
Знаме
Општински грб
Грб
Местоположба на Самбрвил во рамките на покраината Намир
Местоположба на Самбрвил во рамките на покраината Намир
Самбрвил is located in Белгија
Самбрвил
Местоположба во Белгија
Држава Белгија Белгија
Регион  Валонија
Заедница Валонија Француска заедница
Покраина  Намир (покраина)
Округ Намир
Координати 50°27′0″N 04°36′0″E / 50.45000° СГШ; 4.60000° ИГД / 50.45000; 4.60000Координати: 50°27′0″N 04°36′0″E / 50.45000° СГШ; 4.60000° ИГД / 50.45000; 4.60000
Површина 34,20 km²
Население
– машко
– женско
Густина
26.949 (1 јан. 2006)
47,86%
52,14%
788 жит./km²
Невработеност 21,50% (1 јан. 2006)
Сред. год. приходи €11.384/чов. (2003)
Градоначалник Жан-Шарл Липерто
Владејачки партии PS
Поштенски бр. 5060
Повикувачки бр. 071
Мреж. место www.sambreville.be

Самбрвил (француски: Sambreville, валонски: Sambveye) е општина во покраината Намир во Валонија, Белгија. На 1 јануари 2006 Самбрвил броел 26.949 жители. Општината зафаќа површина од 34,20 км², со густината на населеноста од 788 жит/км².

Населени места[уреди | уреди извор]

  • Арсимон
  • Велен
  • Фалисол
  • Кемие
  • Моањеле
  • Овеле
  • Тамине

Тамине особено настрадал во Првата светска војна, кога Германците масакрирале најмалку 384 жители, вклучувајќи жени и деца.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Збратимување помеѓу Крива Паланка и Самбревил“. Курир. 6 септември 2011. конс. 7 септември 2011. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]