Самаско-баџавски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Самаско-баџавски јазици
Географска
распространетост:
Сулу и Билиран, меѓу Филипините и Борнео
Класификација:австронезиски
Гранки:

Самаско-баџавските јазици се група јазици кои се дел од малајско-полинезиските јазици од семејството австронезиски јазици. Јазиците се зборуваат во Баџав и на архипелагот Сулу меѓу Филипините и Борнео. Јазиците ги зборуваат народите Самаци, Баџавци и Јакани.

Јазици[уреди | уреди извор]

Во оваа група на јазици спаѓаат:[1]

 • сулуско-борнеоски јазици
  • мапунски (sjm)
  • индонезиско-баџавски (bdl)
  • западнобрешки баџавски (bdr)
 • сулу-самаски:
  • центраносинамаски (sml)
  • бангигиски (sse)
  • јужносинамаски (ssb)
 • западен сулуско-синамаски:
  • синамаско-пангутарански (slm)
 • други:

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]