Прејди на содржината

Самара арена

Од Википедија — слободната енциклопедија

53°16′40″N 50°13′15″E / 53.27778° СГШ; 50.22083° ИГД / 53.27778; 50.22083

Самара арена
Место СамараРусија

Русија

Започнат 2014 година
Изграден јуни 2015 — 31 декември 2017
Отворен
Сопственик
Подлога трева
Цена на изградбата $320 милиони
Игра
Гледачи

Самара арена ( руски: Самара-арена) или Арена космос ( руски: Космос Арена) е фудбалски стадион во градот Самара, во Самарската област на Руската Федерација .[1] Наменет е за потребите на Светското првенство во фудбал 2018 година, чиј домаќин на Русија. Граден е од јуни 2015 година до крајот на декември 2017 година, а трошоците за изградба изнесуваа 18,9 милијарди руски рубли. Предвидената сместивост на стадионот е 44 807 места. Изгледот на стадионот е инспириран од темата поврзана со истражувањата во вселената, бидејќи самиот град има долга традиција на вселенско истражување, а полето и трибините се покриени со стаклена купола со максимална висина од 60 м.

Самара арена

Предвидено е по Светското првенство, стадионот да биде предаден на употреба на локалниот фудбалски клуб Крила Совјетов.

Локација[уреди | уреди извор]

Надворешниот изглед на стадионот

Во првичната понуда која е поднесена до ФИФА, нов стадион требаше да биде изграден на остров јужно од градот,[2] каде што скоро нема населба или инфраструктура. Во тоа време, немаше ни мост за да се стигне таму.

Ова предизвика критики и така стадионот беше преместен на север, кој би се градел во границите на градот. Првично беше планирано неговата површина да биде 27 хектари, но беше променета во 240, а потоа во 930 хектари.[3] Одлуката за зголемување на подрачјето на спортскиот комплекс беше донесена пред какви било консултации со жителите на Самара. Повеќето објекти предвидени во проширеното подречје немаа никаква врска со спортот.

Областа југозападно од стадионот се нарекува Радио центар №3, првично наречена Радио центар. Изграден е во 1949 година Изборот на место не е случаен, бидејќи во тоа време тоа била највисоката точка во градот. Емитувањето кратки бранови започнало во 1952 година. Во Радио центарот се појавил истоимен град, во кој живееле експертите кои работеле таму. И покрај неговата скромна големина, во неговата инфраструктура имало простор за мал Дом на културата и за училиште. Центарот за култура е затворен, а сега зградата е празна. Училиштето работело до 1981 година, по што училиштето имало и училиште за велосипедизам како дел од своите активности.[4] Во ноември 2013 година, започна делумно демонтирање на антени и други структури, со планирано да се изгради нов радио центар (практично на истата локација), со главен фокус телевизиска кула од 240 метри сместена на 10 хектари.

ФИФА Светско прценство 2018 година[уреди | уреди извор]

Датум Време Тим # 1 Резултат Тим # 2 Група Број на посетители
17 јуни 2018 година 14:00 часот  Костарика 0 : 1 [5]  Србија Група Е 41432 [6]
21 јуни 2018 година 14:00 часот  Данска 1 : 1 [7]  Австралија Група Ц 40 727 [8]
25 јуни 2018 година 16:00 часот  Уругвај 3 : 0 [9]  Русија Група А 41 970 [10]
28 јуни 2018 година 16:00 часот  Сенегал 0 : 1  Колумбија Група Х 41 970 [11]
2 јули 2018 година 16:00 часот  Бразил 2 : 0  Мексико Осмина финале 41 970 [12]
7 јули 2018 година 16:00 часот  Шведска 0 : 2  Англија Четврт финале 39 991

Користена литература[уреди | уреди извор]

 1. Проект представленный ФИФА
 2. http://stadiumdb.com/designs/rus/stadion_samara
 3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2017-11-07. Посетено на 2021-02-26.
 4. „ПО СОСЕДСТВУ С АРЕНОЙ 2018. Яблонька, Шишига, Сорокины хутора и другие возможные «жертвы» Мундиаля“. drugoigorod.ru. 17. 12. 2014. Посетено на 4. 4. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 5. „World Cup 2018 Russia » Group E » Costa Rica - Serbia 0:1“. worldfootball.net. Посетено на 26. 6. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 6. „Match report – Group E – Costa Rica - Serbia“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 17. 6. 2018. Посетено на 17. 6. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 7. „World Cup 2018 Russia » Group C » Denmark - Australia 1:1“. worldfootball.net. Посетено на 26. 6. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 8. „Match report – Group C – Denmark - Australia“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 21. 6. 2018. Посетено на 21. 6. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 9. „World Cup 2018 Russia » Group A » Uruguay - Russia 3:0“. worldfootball.net. Посетено на 26. 6. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 10. „Match report – Group A – Uruguay - Russia“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 25. 6. 2018. Посетено на 25. 6. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 11. „Match report – Group H – Senegal - Colombia“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 28. 6. 2018. Посетено на 28. 6. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 12. „Match report – Round of 16 – Brazil - Mexico“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 2. 7. 2018. Посетено на 2. 7. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]