Саманта Фокс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Саманта Фокс
Саманта Фокс на настап во 2009
Животописни податоци
Родено имеСаманта Карен Фокс
Познат(а) и какоСем Фокс
Роден(а)15 април 1966 (1966-04-15) (57 г.)[1]
Мајл Енд, Лондон, Англија
Жанрови
Занимања
 • Пејачка
 • модел
 • глумица
Период на активност
 • 1983–1987 (модел)
 • 1983–денес (пејачка)
1992-денес (глумица)
Издавачи
Мреж. местоsamfox.com

Саманта Карен Фокс (англиски: Samantha Fox; родена на 15 април 1966 година) е англиска поп пејачка и поранешен гламур модел од Мајл Енд во Лондонски Ист Енд. Се прославила како топлес модел во таблоидот „The Sun“, каде што од 1983 до 1986 година често се појавувала. Нејзините слики се појавиле и во многу други публикации. Станала една од најфотографираните Британки во 1980-тите и една од најпопуларните секс симболи во тој период.

Фокс во 1986 година со Jive Records потпишала договор за снимање на пет албуми. Нејзиниот деби сингл за продукциската куќа, „Touch Me (I Want Your Body)“, објавен во март истата година, станал топ-10 хит низ Европа, Северна Америка и Австралија, а во неколку земји се искачил и на прво место. Саманта Фокс својот деби студиски албум Touch Me го објавила во јули 1986 година, а потоа ги објавила и албумите Samantha Fox во 1987 година и I Wanna Have Some Fun во 1988 година, на кои имало песни кои станале меѓународни хитови. Саманта Фокс на Брит наградите во 1988 година била номинирана за најдобар британски женски изведувач.[3] Следеле студиските албуми <i id="mwKQ">Just One Night</i> (1991), <i id="mwKw">21st Century Fox</i> (1997) и Angel with an Attitude (2005) кои комерцијално биле помалку успешни, но таа продолжила со турнеите и навела дека во 2023 година ќе го издаде седмиот студиски албум продуциран од Иан Мастерсон.[4]

Саманта Фокс се појавила во многу филмови и реални телевизиски шоуа, а повремено работела и како телевизиски водител. По шпекулациите за нејзината сексуална ориентација, во 2003 година јавно признала дека е во истополова врска со нејзината тогашна менаџерка Мајра Стратон. Биле заедно 16 години, до смртта на Стратон во 2015 година. По ова Фокс стапила во врска со нејзиниот менаџер за турнеи Линда Биргит Олсен. Тие се свршиле во 2020 година, и се венчале во 2022 година.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студиски албуми

 • Touch Me (1986)
 • Samantha Fox (1987)
 • I Wanna Have Some Fun (1988)
 • Just One Night (1991)
 • 21st Century Fox (1997)
 • Angel with an Attitude (2005)

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

Name of organisation, nomine work/honour, year(s) listed
Награди Дела Година Исход Ref.
8-ми Брит награди Најдобар женски соло изведувач 1988 Номинирана [5]
Фестивал за Дијамантски награди Достигнување во продажба 1987 Победничка [6]
Music Week Europarade - Топ листа на крајот од годината Песна на прво место "Touch Me" (I Want Your Body) 1986 Победничка [7]
"Паневропски награди" од Music & Media Самата 1987 Победничка [8]
Европски Хот 100 Синглови – Хот 100 на годината Touch Me (I Want Your Body) 1986 Трето место [9]
Европски Хот 100 албуми – Хот 100 на годината Touch Me 1986 89-то место [9]
Најдобри 50 видео клипови во 1987 од "Euroclips" Nothing's Gonna Stop Me Now 1987 Нерешено [10]
Европски Хот 100 Синглови – Хот 100 на годината Nothing's Gonna Stop Me Now 1987 10-то место [11]
Европски Хот 100 албуми – Хот 100 на годината Touch Me 1987 67-мо место [11]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Schott, Ben. „Ben Shott's Almanac for April 2008“. thetimes.co.uk. Посетено на 23 February 2018.
 2. Erlewine, Stephen Thomas. „Samantha Fox“. AllMusic. Посетено на 1 June 2016.
 3. Alison Moyet wins British Female presented by Chris De Burgh | BRIT Awards 1988 (англиски), Посетено на 2023-02-14
 4. „Samantha Fox teases new album and potential Australian tour“. OUTInPerth | LGBTQIA+ News and Culture. 2023-01-02. Посетено на 2023-02-14.
 5. „Brit Awards“, 8th Brit Awards, 8 February 1988, Посетено на 4 April 2022
 6. „Diamond Awards“ (PDF), Music & Media, 11 November 1987, Посетено на 4 April 2022
 7. „Europarade“ (PDF), Music Week, 10 January 1987, Посетено на 4 April 2022
 8. „Pan European Awards“ (PDF), Music & Media, 10 January 1987, Посетено на 4 April 2022
 9. 9,0 9,1 „European Hot 100“ (PDF), Music & Media, 27 December 1986, Посетено на 4 April 2022
 10. „Euroclips“ (PDF), Music & Media, 26 December 1987, Посетено на 4 April 2022
 11. 11,0 11,1 „European Hot 100“ (PDF), Music & Media, 26 December 1987, Посетено на 4 April 2022

Надворешни врски[уреди | уреди извор]