Салумерија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Храна и персонал во салумерија

Салумерија е производител на храна и продавница за малопродажба која произведува салуми и други прехранбени производи. Некои продаваат само храна, која не ја произведуваат на лице место, а некои имаат ресторан со услуга за седење. Салумерија потекнува од Италија и датира од средниот век.

Преглед[уреди | уреди извор]

Салумерија во Милано, Италија во 1930 година. Производите од живина висат пред продавницата.

Салумерија е снабдувач на храна и продавница за малопродажба која произведува и продава салуми, кои се месни производи од италијанско потекло кои вклучуваат колбаси и друга храна, претежно од свинско месо. Некои салумерии произведуваат некои производи на база на говедско месо, како бресаола, производ со солено говедско месо, и набавуваат други прехранбени производи како тестенини, сирење, конзервирана храна, аншоа, солена бакалар, вина, леб и варено месо. Некои модерни салумери продаваат само салуми и слични производи, но не ги произведуваат во просториите. Некои салумерии имаат ресторани за седење, како што е Сорисо Италијанска Салумериа во Квинс, Њујорк. Салумерија Билезе е другасалумерија во Њујорк која е добро позната и е основана во 1925 година.

Историја[уреди | уреди извор]

Салумеријата потекнува од Италија и датира од средниот век. Историски гледано, салумериите во Болоња, Италија не произведувале сопствено месо. Тие избирале месо и други производи како тестенини, маслинки и сирења од локалните добавувачи. Овие добавувачи работеле во еснафски систем што го создале синорите во Болоња, владетелите на градот, во систем кој датира од средниот век. Добавувачите за производи од салумерија вклучувале салароли, кои ја контролирале индустријата за сол, го солеле свинското месо, кое потоа го испраќале до лардаиоли, еснаф кој го продавал свинското месо. Лардаиоли, исто така, произведувале сапун и свеќи од свинското сало кое го добивале. Овој еснафски систем бил елиминиран од Наполеон Бонапарт кон крајот на 19 век.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Emeritus, Editor (March 8, 2017). „A Look at Olympic Provisions, Oregon's First USDA-Approved Salumeria“. Serious Eats. Посетено на March 9, 2017.CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link)