Салихинова џамија (Мамудовци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Салихинова џамија

Поглед на џамијата

Координати: Координати: 41°31′48.5″N 20°59′09.17″E / 41.530139° N; 20.9858806° E / 41.530139; 20.9858806
Место Мамудовци
Управа Кичевско муфтиство
Архитектура
Минариња 1

Салихинова џамија — понова селска џамија во селото Мамудовци, во Општина Кичево, Македонија.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Џамијата се наоѓа во горниот дел на селото Мамудовци.

Историја[уреди | уреди извор]

Според таблата на самата џамија истата била завршена во 2015 година.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]