Салиха Дилашуб султан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Салиха Дилашуб султан
Роден(а) Катерина
1627
Србија
Починал(а) 4 декември 1689
Константинопол
Почивалиште Сулејманова џамија, Истанбул
Народност Србинка
Познат(а) по Валиде султан
Вера Православие подоцна Ислам
Сопружник Ибрахим I
Деца Сулејман II

Салиха Дилашуб султан (1627 – 4 декември 1689) била Хасеки султан на османлискиот султан Ибрахим I (владеел 1640-1648) и мајка на Сулејман II (1687-1691)[1].

Наводи[уреди | уреди извор]