Сала Вардлеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вардлеј сала.
Вардлеј сала.

Сала Вардлеј (англиски: Wardley Hall) е средновековна племичка куќа која е изградена во Вардлеј, во предградие на градот Ворслеј во Поширокиот Манчестер во Уединетото Кралство. Датира од 1500 година но обновена е во 19 век и 20 век. Во 1894 година рестаурацијата ја завршил Џон Даглас. [1][2]

Черепот на Амброз Барлоу кој бил еден од 40 маченици во Англија и Велс е очуван и се наоѓа на врвот на главните скали. Тој е убиен на 10 септември 1641 година. Се верува дека поради овој череп се случуваат паранормални активности.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Images of England">„Wardley Hall“. Images of England. конс. 14. 1. 2008.. 
  2. Hartwell, Clare; Matthew Hyde, Nikolaus Pevsner (2004). The Buildings of England: Lancashire: Manchester and the South-East. New Haven: Yale University Press. стр. 673. ISBN 0-300-10583-5. 
  3. „Wardley Hall“. Images of England. конс. 22. 1. 2008.. 

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]