Салата од расол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Салата од расол
Кисели купус са паприком.jpg
Салата од расол со црвен пипер
Дел од оброкотпредјадење
Температура на послужувањеладна
Главни состојкирасол

Салата од расолсалата која се служи во зимските месеци, во време кога има расол. Се приготвува од ситно исечкан расол. Основни зачини кои ѝ се додаваат на салатата се: црвен пипер, масло и сол, но може да се додаваат и други зачини како лук, јаболко, и др.

Рецепт[1][уреди | уреди извор]

Потребни состојки:

Расолот ситно се сечка, па се додаваат останатите состојки и зачините. Готова е за помалку од 10 минути.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Салата со расол за 10 минути на семрежното место на Готви