Централна германска метрополитенска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Саксонски триаголник)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Централна германска метрополитенска област
Лого на Централна германска метрополитенска област
Областа во рамките на Германија
Држава Германија
Покраини Саксонија
 Саксонија-Анхалт
 Тирингија
Површина
 • Метро2.000 км2 (800 ми2)
Население (2008)[1]
 • Метро6,900,000
Часовен појасCET (UTC+1)
Мреж. местоhttp://www.region-mitteldeutschland.com/en/
Поглед од небо на Лајпциг

Централната германска метрополитенска област (германски: Metropolregion Mitteldeutschland) е метрополитенска област во Германија, која се состои од следниве градови: Кемниц, Дрезден, Лајпциг и Цвикау во Саксонија; Десау-Рослау, Магдебург и Хале во Саксонија-Анхалт; Ерфурт, Гера, Јена и Вајмар во Тирингија. Населението е околу 2.400.000 во 11. градови.[2]

Централната германска метрополитенска област е во близина на Берлин, главниот град на Германија и приближно на 170 километри северно од Прага, главниот град на Чешка.

Градови[уреди | уреди извор]

Регионални центри[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. deutsche-metropolregionen.org (PDF), BBR, Мониторинг-Извештај 2010.
  2. region-mitteldeutschland.com, Област Средна Германија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 51°N 13°E / 51° N; 13° E / 51; 13