Саиншанд

Координати: 44°53′30″N 110°8′12″E / 44.89167° СГШ; 110.13667° ИГД / 44.89167; 110.13667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Железничката станица во Саиншанд

Саиншанд (монголски: Сайншанд) е област и главен град на покраината Дорногови.

44°53′30″N 110°8′12″E / 44.89167° СГШ; 110.13667° ИГД / 44.89167; 110.13667