Саем на книгата во Приштина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Палата на млади и спорт - Приштина

Саем на книгата во Приштина е годишен саем за книги организиран во главниот град на Косово, Приштина. Обично се одржува во мај или јуни во Палатата на млади и спорт и е во организација на косовските издавачи. Бројот на учесници постојано беше околу 100 издавачи, главно од Косово, Албанија, Македонија, Црна Гора и дијаспората. Со текот на годините, на саемот беа презентирани голем број книги, главно од косовските, албанските, македонските и црногорските издавачи, како и некои странски издавачи (германски, француски, англиски, итн.).[1][2][3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Panairi i 15të i librit - Prishtina 2013 - 3-9 qershor“ (албански). youname-it.com. Архивирано од изворникот на 2014-03-03. Посетено на 2014-03-02.
  2. „Kosovë - Mbyllet Panairi i Librit "Prishtina 2013", mbi 30 mijë vizitorë/TRT - Shqip“ (албански). trtalbanian.com. Посетено на 2014-03-02.
  3. 2013 Panairi i librit në Prishtinë. Pristina Book Fair. Retrieved 26 February 2014.