Сада (Галиција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сада
Поглед кон Сада
Поглед кон Сада
Знаме на СадаАмблем на Сада
Амблем
Прекар(и): Сада
Положбата на Сада во Галиција
Положбата на Сада во Галиција
Управа
 • ГрадоначалникAbel López Soto
Површина
 • Вкупна27,68 км2 (1,069 ми2)
Население (2005)
 • Вкупно12.867 (INE)
 • Густина464,85/км2 (120,400/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.concellodesada.com/

Садаопштина во покраината Ла Коруња од автономната заедница Галиција, Шпанија. Има површина од 27.68 жит./км2, население од 12,867 жители (2004) и густина од 464.85 жит./км2.