Сада, Галиција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сада
Знаме на Сада
Знаме
Амблем на Сада
Амблем
Прекар(и): Сада
Положбата на Сада во Галиција
Положбата на Сада во Галиција
Управа
 • AlcaldeAbel López Soto
Површина
 • Вкупна27,68 км2 (1,069 ми2)
Население (2005)
 • Вкупно12.867 (INE)
 • Густина464,85/км2 (120,400/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CET (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.concellodesada.com/

Сада е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 27.68 km² , и население од 12,867 жители (2004) и густина на население од 464.85 km².