Садад, Сирија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Садад
صدد
Град
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Syria" does not existЛокација во Сирија
Координати: 34°18′46″N 36°55′33″E / 34.31278° СГШ; 36.92583° ИГД / 34.31278; 36.92583
Држава Сирија
Население (попис 2004)
 • Вкупно15,000[1]

Садад (сириски: ܣܕܕ, арапски: صدد / ALA-LC: Ṣadad) — град во Сирија, 60 километри јужно од Хомс, и 101 километар североисточно од Дамаск.

Историја[уреди | уреди извор]

Садад е многу старо село, кое се споменува во Стариот завет.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во градот живеат 15,000 жители, претежно Асирци, кои припаѓаат на Сириската православна црква.

Наводи[уреди | уреди извор]