Сабри Улкер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сабри Улкер
Сабри Улкер
Роден(а)Сабри Берксан
1920
Крим, СССР
Починал(а)12 јуни 2012
Истанбул, Турција
ПочивалиштеИстанбул
НационалностТурчин (Кримски Татар)
ОбразованиеУниверзитет Мармара
Занимањестопанственик
СопружникЃузиде Иман
Деца3, вклучувајќи Мурат Улкер
Страница
sabriulker.com.tr

Сабри Улкер (1920 - 12 јуни 2012) — турски индустријалец и стопанственик и основач на „Алкер“.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Сабри Улкер е роден во 1920 година на Крим.[1] Раното детство го поминал на Крим,[2] Сабри Улкер се доселил во Истанбул 1929 заедно со семејството.

Образование[уреди | уреди извор]

Пристигнувајќи во Истанбул на 9-годишна возраст го започнал своето образование во основното училиште Кадирга.[2]

По основното училиште продолжил во средното училиште во Истанбул. Завршил во средното училиште Билечик, а потоа и гимназија Кутахија. За време на Втората светска војна, тој има завршено високо образование на Академијата за економија и трговија во Султанахмет (Универзитет Мармара, денес).

Кариера[уреди | уреди извор]

Тој ја основал компанијата Улкер во 1944 година.[3] Станал познат како Јилдиз Холдинг во 1989 година.

Улкер исто така водел проекти за социјален развој.[4] Тој бил меѓу основачите на Турската фондација за борба против ерозијата на почвата (ТЕМА).

Личен живот[уреди | уреди извор]

Тој беше оженет со Гузиде Иман, родена во Баликесир во 1924 година, ќерка на трговецот татко Мухарем Оман и неговата сопруга Сабих.[5] Тие имале три деца, Али Олкер, кој почина млад, Ахсен Озокур и Мурат Олкер.[6]

Починал на 12 јуни 2012 година.[6]

Наследство[уреди | уреди извор]

Во негова чест е именуван центарот Сабри Олкер при Факултетот за јавно здравје Харвард ТХ Чан во Кембриџ, Масачусетс.[3]

Награди во негово име[уреди | уреди извор]

  • Награда за животна средина Сабри Улкер[7]
  • Награда за наука Сабри Улкер[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Pelin Turgut, Ülker: Ambitious confectioner snaps up Belgium's Godiva, Financial Times, November 28, 2008
  2. 2,0 2,1 „Founder of Ülker, one of Turkey's most famous brand names passes on“. Sabah English. Архивирано од изворникот на 2020-07-01.
  3. 3,0 3,1 „Home“. Hotamışlıgil Lab.
  4. Politicians, business world, rival say farewell to founder of Ülker, Hurriyet Daily News, June 14, 2012
  5. „THE STORY OF THE GREAT LOVE BETWEEN SABRI AND GÜZID | Yıldız Holding“. english.yildizholding.com.tr. Архивирано од изворникот на 2021-04-21. Посетено на 2021-04-21.
  6. 6,0 6,1 „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2020-06-26. Посетено на 2021-04-21.
  7. „Sabri Ülker Environment Award“. Yıldız Holding. Архивирано од изворникот на 22 септември 2021. Посетено на 2021-04-21.
  8. „Sabri Ülker Science Award“. Sabri Ülker Foundation. Архивирано од изворникот на 2021-04-21. Посетено на 2021-04-21.