Прејди на содржината

Сабашки јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Сабахански јазици)
Сабашки јазици
Географска
распространетост:
Сабах, Борнео
Класификација:австронезиски
Гранки:

Сабашките јазици се подгрупа на малајско-полинезиските јазици од семејството на австронезиски јазици. Тие се зборуваат на Борнео и Сабах.

Јазици[уреди | уреди извор]

Според Бласт (1991) и Аделар и Химелма (2005), оваа група е составена од:

Користена литература[уреди | уреди извор]