Сабатон (бенд)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Сабатон е шведски хеви метал бенд од Фалун, Шведска. Најголем дел од нивните албуми се напишани за историски настани, главно војни и значајни битки. Сабатон е еден од „големите четири“ пауер метал бендови, заедно со Helloween, Blind Guardian и DragonForce.[1] Тие се еден од најуспешните метал бендови во шведската историја.

Сабатон настапува на Hellfest во 2017.

Состав[2][уреди | уреди извор]

Сегашен состав:

 • Joakim Brodén - вокал (од 1999), клавијатура (1999-2005)
 • Pär Sundström - бас гитара (од 1999)
 • Tommy Johansson - гитара (од 2016)
 • Christoffer Rörland - гитара (од 2012)
 • Hannes Van Dahl - тапани (од 2013)

Поранешни членови:

 • Thobbe Englund - гитара (2012-2016)
 • Robban Bäck - тапани (2012-2013)
 • Daniel Mullback - тапани (2001-2012)
 • Daniel Mÿhr - клавијатура (2005-2012)
 • Richard Larsson - тапани (1999-2001)
 • Oskar Montelius - гитара (1999-2012)
 • Rikard Sundén - гитара (1999-2012)

Дискографија[3][уреди | уреди извор]

 • Primo Victoria (2005)
 • Attero Dominatus (2006)
 • Metalizer (2007)
 • The Art of War (2008)
 • Coat of Arms (2010)
 • Carolus Rex (2012)
 • Heroes (2014)
 • The Last Stand (2016)
 • The Great War (2019)
 • The War to End All Wars (2022)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Blum, Jordan BlumJordan (2021-11-19). „The 'Big 4' Bands of 17 Metal Subgenres“. Loudwire (англиски). Посетено на 2023-05-22.
 2. „Sabaton - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives“. www.metal-archives.com. Посетено на 2020-12-03.
 3. „Sabaton - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives“. www.metal-archives.com. Посетено на 2020-12-03.