Сабански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сабански јазик
Застапен воЧад
Говорници1,3  (2000)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3saa

Сабанскиот е афроазиски јазик, дел од групата на чадски јазици од подгрупата на источночадски јазици.

Преглед[уреди | уреди извор]

Истражувањата за јазикот покажуваат измешани факти за неговото постоење. Така на пример, Бленч наведува дека јазикот е посебен[1], а пак „Етнолог“ во своето 18-то издание наведува дека „џелкуншки“ е само синоним за сабанскиот јазик. Ако се земе предвид записот на Етнолог, тогаш јазикот го зборуваат само 1.340 жители, североисточно од Мелфи во регионот Гера во Чад. Јазикот е сериозно загрозен и е пред изумирање. Луѓето зборуваат на арапски. Јазикот се пишува на латиница.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]