Саат кула Свети Марко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Саат кула Свети Марко
Torre dell'orologio
Clock tower Piazza San Marco (Torre dell'Orologio) Venice.jpg
Поглед кон кулата
Карта
Општи податоци
Стилренесансна архитектура
ГрадВенеција
ЗемјаИталија
Почната15 век

Саат кулата Свети Марко (италијански: Torre dell'orologio) е објект кој се наоѓа во Венеција, Италија. Саат кулата е сместена на истоимениот плоштад. Овој ренесансен објект се состои од кула, часовник и една пониска зграда.

И кулата и часовникот биле изградени во текот на 15 век, освен механизмот на часовникот кој бил додаден подоцна.