Саат кула Нусретије

Од Википедија — слободната енциклопедија
Саат-кула Нусретије
Tophane (Nusretiye) Saat Kulesi - Nisan 2013 - p10.JPG
Општи податоци
Типсаат-кула
Стилосманлиска неолчасика
МестоИстанбул, Турција
АдресаБејоглу
Почната1848
Завршена1848

Саат-кула Нусретије (турски: Nusretiye Camii) — саат-кула која се наоѓа во населбата Тофан, во Бејоглу, Истанбул, Турција, до истоимената џамија. Кулата била изградена во времето на османлискиот султан Абдул Меџит I (18231861) во 1848 година, а како главен архитект бил Гарабет Балајан. Кулата е во неокласичен стил, со височина од 15 метри. На влезот на часовникот е ставена тугхуата на султанот Абдул Меџит I. Целиот комплекс, составен од кулата, џамијата и Тофан Киоск биле обновени во средината на 1950-тите.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Nusretiye Mosque“. Архивирано од изворникот на 2006-05-25. Посетено на 2010-01-04.

Наводи[уреди | уреди извор]