Саат кула Нусретије

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Саат кула Нусретије
Tophane (Nusretiye) Saat Kulesi - Nisan 2013 - p10.JPG
Општи податоци
ТипСаат кула
СтилОсманлиска Неолчасика
МестоИстанбул, Турција
АдресаБејоглу,
Почната1848
Завршена1848

Саат кулата Нусретије (турски: Nusretiye Camii) е саат кула која се наоѓа во населбата Тофан, во Бејоглу, Истанбул, Турција, до истоимената џамија. Кулата била изградена во времето на османлискиот султан Абдул Меџит I (1823-1861) во 1848 година, а како главен архитект бил Гарабет Балајан. Кулата е во неокласичен стил, со височина од 15 метри. На влезот на часовникот е ставена тугхуата на султанот Абдул Меџит I. Целиот комплекс, составен од кулата, џамијата и Тофан Киоск биле обновени во средината на 1950-тите. [1]


Видете исто[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]