СОУ „Маврово-Ростуше“ - Ростуше

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Маврово-Ростуше“

Поглед на средното училиште
Поглед на средното училиште
Место
Општина: Маврово и Ростуше
Место: Ростуше
Адреса: Ростуше
Основни информации
Основано: 2010
Настава на: македонски
Контактни информации
тел. 042/478-103

Средно училиште „Маврово-Ростуше“ (службено познато како Средно општинско училиште „Маврово-Ростуше“, скратено: СОУ „Маврово-Ростуше“; во минатото познато и како СОУ „Панче Попоски“) — средно училиште во селото Ростуше.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во средишниот дел на селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 2010 година, ова училиште се издвоило како самостојно од гостиварската гимназија „Панче Попоски“.[1]

Зградата на училиштето во текот на 2013 година била целосно обновена и проширена.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пуштена во употреба обновената зграда на средното училиште во Маврово-Ростуше“. Влада на Република Северна Македонија. 2013-10-14. Посетено на 2020-05-12.
  2. „Обновена зградата на средното училиште во Ростуше“. press24.mk. Архивирано од изворникот на 2013-10-16. Посетено на 2020-05-12.

Координати: 41°36′37″N 20°35′57″E / 41.61028° СГШ; 20.59917° ИГД / 41.61028; 20.59917