СУ „Здравко Чочковски“ - Могорче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Здравко Чочковски“
главниот влез во училиштето
главниот влез во училиштето
Место
Општина: Дебар
Место: Могорче
Основни информации
Настава на: македонски и турски
Контакт информации
Портал zdravkocockovskide.schools.edu.mk

„Здравко Чочковски“ — средно училиште во Могорче, Општина Дебар. Училиштето се наоѓа на самиот влез во градот од регионалниот пат Скопје-Дебар[1].

Основање и развој[уреди | уреди извор]

Улилиштето е основано во 1960 година. Тогашната гимназија била сместена во зграда на основно училиште.

Учество на натпревари[уреди | уреди извор]

Освоени награди[уреди | уреди извор]

Познати личности кои учеле во ова училиште[уреди | уреди извор]

Познати личности кои предавале во ова училиште[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „РЕКАНСКИОТ КРАЈ ВО ЈАЗОЛ НА ТРАДИЦИЈАТА“. Вест. Сабота 2/23/2008. Посетено на 2010-10-22. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]