СОУ „Преродба“ - Житоше

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Преродба“
Поглед на училиштето
Поглед на училиштето
Место
Општина: Општина Долнени
Место: Житоше
Адреса: с. Житоше
Основни информации
Основано: 1 јануари 2014
Настава на: албански
Контакт информации

Средно училиште „Преродба“ (официјално: Средно општинско училиште Гимназија „Преродба-Рилиндја“ - Житоше; скратено: СОУ „Преродба“) — средно училиште во селото Житоше.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Училиштето било основано на 1 јануари 2014 година како посебен правен субјект од страна на Општина Долнени, откако работело во рамки на ОСУ „Дрита“ - Кичево со дисперзирани паралелки.[2]

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето наставата се изведува на албански наставен јазик.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Образование | Општина ДОЛНЕНИ“. www.opstinadolneni.gov.mk. Посетено на 2022-01-02.
  2. „Службен весник на Општина Долнени“ (PDF). Општина Долнени. Посетено на 2 јануари 2022.

Координати: 41°25′1″N 21°17′29″E / 41.41694° СГШ; 21.29139° ИГД / 41.41694; 21.29139