Прејди на содржината

Р-БОТ 001

Од Википедија — слободната енциклопедија

Р-БОТ 001 е првиот робот полицаец во Русија кој патролира по улиците на Перм. Конструиран во Московски државен техничен универзитет. Р.БОТ 001 е 1,80 метри висок, има пет камери.[1][2]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Робот-полицейский не метит в генералы. — Российская газета (Федеральный выпуск) № 4397 от 26 июня 2007 г.
  2. Робот полицаец патролира по рускиот град Перма. — А1 Телевизија.